Merko Ehitus ieņēmumi 2024. gadā sasniedz 539 miljonus eiro

Merko Ehitus 2024. gada ceturtajā ceturksnī guva ieņēmumus 160,4 miljonu eiro apmērā un 19,9 miljonus eiro tīro peļņu. Visa 2024. gada garumā šie rādītāji attiecīgi bija 539 miljoni un 64,7 miljoni eiro. Aptuveni 90 % no kopējiem ieņēmumiem tika gūti no būvniecības pakalpojumu pārdošanas, un 53 % no tiem tika nopelnīti Lietuvā. Saskaņojot ar uzraudzības padomi, Merko Ehitus valde ierosina akcionāru kopsapulcē apstiprināt dividenžu izmaksu 1,90 eiro apmērā par vienu akciju.

"Merko stabilie 2024. gada rezultāti ir saistīti ar pareizajiem stratēģiskajiem lēmumiem, koncentrējoties uz izvēlētām nozarēm un konkrētiem projektiem, kā arī mūsu komandu izcilu darbu efektīvā projektu īstenošanā, risku un izmaksu vadībā. 2024. gadā tika pabeigti vairāki svarīgi projekti, tostarp līgumi, kas tika parakstīti nestabilajā 2021.–2022. gada periodā, Arter Quarter būvniecība, tramvaja līnija līdz Vecpilsētas ostai, TKM Group loģistikas centrs, trešais dzīvojamo māju Vilnelės Skverai attīstības posms Viļņā un liela mēroga vēja enerģijas infrastruktūras projekts Lietuvā. Mūsu kopuzņēmums Connecto, kurā mums pieder 50 % akciju, 2024. gadā kopumā uzrādīja atzīstamu sniegumu. Merko grupas finanšu stāvoklis ir stabils ar negatīvu neto parādu, un mazāka nepieciešamība pēc aizņēmumiem ļāva ietaupīt uz finanšu izdevumiem laikā, kad procentu likmes bija augstas," sacīja Merko Ehitus grupas valdes priekšsēdētājs Ivo Volkovs.

"Pēdējo divu gadu laikā mūsu Lietuvas komanda uzsāka vairākus sarežģītus vēja parku infrastruktūras projektus. Viņiem ir izdevies veiksmīgi izmantot apjomradītus ietaupījumus, lai rekordlielā ātrumā un vienmērīgā tempā izbūvētu 87 vēja ģeneratoru pamatus, kas būtībā ir industriāls ražošanas process. Turklāt mēs spējām izvairīties no riskiem, kas kopumā rezultējās ievērojamos izmaksu ietaupījumos. Papildu izmaksu samazinājumu nodrošināja arī Lietuvas valsts aizsardzības objekta būvdarbu pabeigšana pirms termiņa," piebilda Ivo Volkovs.

"2024. gadā mēs parakstījām gandrīz par trešdaļu mazāk jaunu līgumu nekā 2023. gadā, un nodrošinātais pasūtījumu portfelis bija ievērojami mazāks nekā iepriekšējā gadā. Būvniecības līgumi parasti ir spēkā 18–24 mēnešus, un, ņemot vērā ekonomisko situāciju, zemos ieguldījumus un kopš 2023. gada novērotās iepirkumu cenas, 2025. un 2026. gads solās būt sarežģīts Igaunijas un Latvijas būvniecības sektoram. Lietuvā attīstības perspektīvas ir daudz optimistiskākas," norādīja Volkovs. 2024. gadā Merko grupas uzņēmumi noslēdza jaunus būvniecības līgumus 338 miljonu eiro vērtībā, kas ir gandrīz par trešdaļu mazāk nekā 2023. gadā (501 miljons eiro). Gada beigās uzņēmuma nodrošināto pasūtījumu atlikums bija 341 miljons eiro.

"Mainītās tirgus situācijas dēļ mūsu nekustamā īpašuma attīstības biznesa rezultāti ir ievērojami pieticīgāki nekā iepriekšējos gados. 2024. gada ieņēmumi bija tikai 40 % no 2023. gada rādītājiem, taču esam spējuši saglabāt peļņu šajā biznesā. Neraugoties uz vājāku nekustamā īpašuma tirgu, saistību līgumu noklusējuma līmenis nav pieaudzis, un mēs esam spējuši samazināt to dzīvokļu skaitu, kas gaida pārdošanu. Ekonomiskais noskaņojums ir visvājākais Igaunijā un visstiprākais Lietuvā, kur jauno dzīvokļu tirgus ir aktīvs, un mēs palielinām piedāvājumu. Latvijā mēs ceram saglabāt pašreizējo tirgus līmeni, bet Igaunijā, pateicoties aktīvākam nekustamā īpašuma otrreizējam tirgum, sagaidām jauno mājokļu pārdošanas pieaugumu," komentēja Ivo Volkovs.

2024. gadā Merko pircējiem nodrošināja 323 dzīvokļus un 11 komerctelpas. Gada laikā uzņēmums uzsāka 259 jaunu dzīvokļu būvniecību un pārdošanu, un gada beigās tā bilancē bija 633 dzīvokļi, no kuriem 17 % jau bija rezervēti ar iepriekšējiem pārdošanas līgumiem. Lielākie būvniecībā esošie attīstības projekti bija Uus-Veerenni, Noblessner un Lahekalda Tallinā; Erminurme Tartu; Lucavsala, Arena Garden Towers, Viesturdārzs, Mežpilsēta un Magnolijas Rīgā, kā arī Vilnelės Skverai Viļņā.

Lielākie būvniecības projekti 2024. gadā Igaunijā bija TKM Group loģistikas centrs, Hampton by Hilton un Hyatt viesnīcu ēkas, Arter Quarter, City Plaza 2 biroju ēka Tallinā, Igaunijas Aizsardzības spēku ēkas Ämari bāzē, tramvaja līnija starp Vecpilsētas ostu un Rail Baltica Ülemiste pasažieru termināli, Ülemiste multimodālā transporta mezgla pirmā kārta un Rail Baltica Tõdva šosejas pārvadi. Lietuvā lielākie projekti bija vēja parku infrastruktūra Kelmė, Pagėgiai un Telšiai reģionos, apakšstacija Kelmē un dažādi valsts aizsardzības objekti un infrastruktūra. Latvijā tika būvēts saules enerģijas parks Vārmes pagastā un studentu viesnīca Rīgā.


Previous
Previous

Vai ievākšanās jaunā mājoklī bez stresa ir iespējama? Skaidro eksperte

Next
Next

“Arena Garden Towers” pamatos iemūrēta laika kapsula, iezīmējot nākotnes mājokļu vīziju